Valentsikorpus: Artikkel

mehi-ahvardab-politseinike-jalitamise-suudistus / originaal

Prokuratuur kahtlustab nelja Viljandimaa meest selles, et nad jälitasid kogu suve politseinike kaalubussi ja andsid selle liikumise kohta teavet liiga raskeid veokeid teele saatnud metsaveofirmadele.

Kaht meest esindava vandeadvokaadi Mart Sikuti hinnangul pole kahtlustatavate teos midagi kriminaalset ning kuriteokoosseisu selles ei paista

Kaitsja ütles, et meestele esitatud kahtlustus on äärmiselt laialivalguv ega kirjelda kahtlusaluste tegevust. «Praegu on meestele esitatud kahtlustus, aga mitte süüdistus,» toonitas ta

Eesti teedel on lubatud sõita veoautodega, mille täislastis kaal ei ületa 40 tonni, kuid suured veokid suudavad vedada palju rohkem, nii et nende kaal võib ulatuda 60 tonnini. Seetõttu kontrollivad politseinikud tihti suuri veokeid, seades end kaalumiseks mõne maantee äärde ootele nagu kiiruseületajate tabamiseks

Kui auto kaal ületab lubatud tonne, ähvardab juhti 800-eurone trahv. Lisaks tuleb firmal koorem ümber laadida, et see juba lubatud raskusega õigesse kohta viia.

Et kaalubussidega politseinikke on Eestis vähe, tegelesid neli politsei huviorbiiti sattunud meest kahtlustuse kohaselt sellega, et jälitasid kaalujaid Viljandi-, Valga- ja Pärnumaal ning andsid metsaveofirmadele teada, kus nood asuvad.

«Kahtlustatavad kogusid andmeid politseinike liikumissuuna, asukoha ja tegemiste kohta ning edastasid neid isikule, kes omakorda levitas saadud infot metsavedudega tegelevatele äriühingutele,» vahendas politsei pressiesindaja prokuratuuri uurimisandmeid.

See info andis prokuratuuri teatel metsaveofirmadele võimaluse raskeveokite marsruuti muuta, et vältida kontrollijatega kokkusattumist. Kriminaalmenetlusele viidates ei avalda politsei statistikat, kas tänavu suvel vähenes ülekaaluliste veokite tabamise hulk.

Mart Sikut ei kinnitanud ega lükanud ümber, et tema esindatavad mehed on politseiautosid jälitanud ja infot jaganud, sest kahtlustuse saanud pole ütlusi veel andnud.

Küll aga leidis advokaat, et niisugune tegevus ei saa olla kriminaalne tegu. «Sellisel juhul oleksid kõik Sky Plusi liiklusliinile helistajad ja raadiotöötajad kurjategijad,» sõnas ta.

Ebaseaduslikult saab Sikuti hinnangul jälitada vaid konkreetset inimest, mitte politseiautot. «Minu meelest on seaduse mõte niisugune, aga pean tunnistama, et sellise paragrahviga pole minul veel tegelda tulnud,» sõnas ta ja lisas, et ka riigikohtusse pole sellist kriminaalasja jõudnud.

Politsei teatel viitavad kogutud tõendid, et kuriteod pandi toime tänavu suvel. Mehi kahtlustatakse eraviisilises jälitustegevuses. Neljast mehest ühte on varem karistatud altkäemaksu andmise eest

Politsei- ja piirivalveameti peadirektor Elmar Vaher pidas uskumatuks seda, millist aega ja ressurssi kulutati politseinike taga luuramisele selle asemel, et äri seaduskuulekalt ja ohutult ajada. «Loodetavasti leiavad kahtlustuse saanud mehed nüüd aega mõelda, mida nad oma tegevusega taotlesid ning milliste tagajärgedega olnuks ühe ülekoormatud metsaveoki põhjustatud liiklusõnnetus,» teatas ta pressiesindaja vahendusel.

Neljast mehest üht on politsei lühikest aega ka arestimajas hoidnud. Advokaadi väitel lubati kahtlustatav sealt mõne tunni möödudes uuesti vabadusse.

«Usun, et «ärimeestele» sai antud selge signaal: seaduste täitmisest kõrvalehiilimine, tehes seda inimelusid ohtu pannes, saab kindlasti karistatud,» lisas Vaher.